مقالات پمپ آب

علت ترکیدن لوله آب چیست ؟

دلایل ترکیدن لوله آب

با دلایل ترکیدن لوله آب آشنا شوید

ترکیدن لوله آب یکی از شایع ترین رخ دادهایی بوده که ممکن است برای اکثر خانواده ها اتفاق بی افتد , اینکه هنگام ترکیدن لوله آب باید چه اقداماتی انجام داد موجب می شود تا تخریب و آسیب های ناشی از این اتفاق کمتر شود از جمله مهمترین علت ترکیدن لوله آب در منازل و ساختمان های مختلف به آسیب پذیر بودن لوله فولادی در برابر رطوبت مرتبط است این علت موجب شود تا به شکل طبیعی پس از گذشت چند سال لوله دچار پوسیدگی شود اما با این حال دلایلی دیگری برای ترکیدگی لوله آب وجود دارد . روبی پمپ ارائه کننده خدمات تعمیر و نصب تخصصی پمپ آب ساختمان با خدمات سیار سرویس پمپ های آب در خدمت شماست . برای مشاوره و هماهنگی با سرویسکار با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  : 

 • انواع لوله ها آب و علت ترکیدن آنها
 • دیگر علت های ترکیدن لوله آب
 • نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب
 • هنگام ترکیدن لوله آب چکار کنیم ؟
 • علت ترکیدن لوله آبگرمکن دیواری

هزینه تعمیر کامل پمپ آب ساختمان

دلایل ترکیدن لوله آب

انواع لوله های آب و علت ترکیدن آنها

لوله های آب گالونیزه :

لوله آب گالوانیزه از دسته لوله های فولادی درزدار بوده و روش ساخت آن به طور کلی بدین شکل است که ابتدا ورق سفید نور شده به شکل لوله درآورده می شود و سپس درز ایجاد شده آن جوش داده می شود ؛ این نوع در ساختمان های قدیمی بیشتر به کار رفته است امروزه استفاده زیادی از آن در ساختمان نمی شود از معایب این مدل می توان به امکان پوسیده شده آن اشاره کرد در ساختمان هایی که بیش از 10 سال عمر دارند معمولا از این لوله ها استفاده شده است از جمله علت ترکیدن لوله آب در زمستان به دلیل زنگ زدگی و فرسوده شدن لایه های آهن این نوع لوله می باشد .

لوله های آب پلاستیکی :

از انواع لوله آب نوع پلاستیکی این محصول است که از لحاظ استحکام شبیه پوشش آهن است  از مزایای این نوع لوله می توان به سبکی و حمل و نقل آسان و نصب راحت اشاره کرد اما با این وجود خالی از عیب نیستند به عنوان مثال میزان انبساط طولی لوله های پلاستیکی بسیار زیاد بوده و جریان آب گرم در این نوع موجب افزایش سایز طول می شود همچنین اینکه در سیستم های گرمایشی علت ترکیدن لوله آب از نوع پلاستیکی نفوذ اکسیژن بوده که منجر به پوسیده شدن آن می شود .

لوله های آب پولیکا :

لوله های پولیکا ساخته شده از مواد پلیمری بوده و نسبت به نوع پلاستیکی خواص مکانیکی و شیمیایی بهتری دارند این نوع در برابر پوسیدگی مقاومت بیشتری داشته و در جریان آب گرم طول ان زیاد نمی شود علاوه بر سبکی و راحتی در حمل و نقل در برابر تغییرات آب و هواییی نیز مقاوم است اما در صورتی که لوله پولیکا انتخابی مرغوب نباشد در صورت نشست ساختمان دچار شکستگی می شود .

لوله های آب 5 لایه :

لوله آب پنج لایه ساخته شده از ترکیب فلز و پلی اتیلن بوده و طراحی این لوله به گونه ای است که یک لایه آلومینیوم با استفاده از دو لایه پلیمر پوشش داده شده و برای چسباندن لایه ها به هم از انواع چسب ها استفاده می شود این نوع مقاومت لوله پلاستیکی و پلیمری را همزمان دارد .

هزینه  تعمیر و تعویض منبع انبساط

دیگرعلت های ترکیدن لوله آب

از دیگر علت ترکیدن لوله آب می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • آب بندی اشتباه اتصالات لوله آب در حین لوله کشی
 • معیوب بودن اجزای داخلی شیرآلات مانند نشیمنگاه , واشرهای آببندی و یا آب بند
 • عدم عایق کاری مناسب در فصل سرد فشار زیاد مایع درون لوله
 • افزایش ناگهانی فشار آب در داخل لوله به ویژه در شب که مصرف آب شهری کم است و یا فشار آب دچار افت ناگهانی می شود .
 • نم زدگی لوله
 • گرفتکی لوله که موجب ایجاد فشار ناخواسته در لوله می شود .
 • گسترش ریشه درخت به سمت لوله و فشار به لوله
 • جابه جایی خاک به دلیل ساخت و ساز در مجاورت لوله

نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب

نحوه تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب با استفاده از دستگاه های صوتی , حرارتی یا دوربین صورت میگیرد از نشانه های نشتی لوله فاضلاب می توان به چکه کردن آب , سرایت رطوبت به طبقات پایین , دیوارها , ایجاد بوی بد فاضلاب و کپک زدن اشاره کرد .

هنگام ترکیدن لوله آب چکار کنیم ؟

اگر لوله منزل شما ترکیده است تا رسیدن لوله کش ابتدا آب و برق را قطع نموده همچنین از کلید و کنتور برق فاصله بگیرید زیرا آب می تواند به راحتی رسانای جریان برق شود در ادامه شیرهای آب را باز کنید تا آب سرد باقیمانده از سیستم تخلیه شود سپس سیستم آب گرم و گرمایش خود را خاموش کنید و آب هاب باقیمانده در شیر آب گرم را تخلیه نمایید اگر لوله آب خانه در اثر هوای سرد ترکیده است اجازه دهید هوای گرم وارد خانه شود یک سشوار را روی لوله یخ زده قرار دهید تا یخ ان باز شود در صورتی که می دانید ترکیدگی مربوط به کدام لوله است آن ناحیه را خشک کنید و منتظر لوله کش بمانید .

علت ترکیدن لوله آبگرمکن دیواری

مهم ترین این علت می تواند رسوب گرفتن مبدل آن باشد هنگامی که مبدل اصلی آبگرمکن رسوب میگیرد زمینه ای برای انفجار آبگرمکن ایجاد می شود باید هر ماه مبدل را رسوب زدایی کرد .

هزینه تعویض رله پمپ آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *