مقالات پمپ آب

علت زود خراب شدن پمپ آب چیست ؟

علت زود خراب شدن پمپ

علت زود خراب شدن پمپ آب

پمپ آب یک ماشین الکترومکانیکی بوده که از آن برای افزایش فشار آب و نیز برای انتقال آن از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود هدف اصلی این سیستم پمپاژ آب انتقال آّ از یک منطقه به منطقه ای دیگر است آنها معمولا در بخش های ساختمانی به عنوان نوعی استخراج آب برای استخراج آب هنگام حفاری , در تصفیه خانه های فاضلاب , در دشت های سیلابی و… کاربرد دارند , علت زود خراب شدن پمپ آب اکثر به دلیل وجود مشکل در نصب یا نحوه انتخاب صحیح پمپ آب می باشد و در موارد محدودی نیز ناشی از خرابی قطعات مصرفی خود پمپ آب است . جهت استعلام هزینه نصب پمپ آب با ما تماس بگیرید و در هر کجای تهران که هستید از خدمات ما بهره مند شوید :

 • علایم خرابی پمپ آب
 • علت زود خراب شدن پمپ آب چیست ؟
 • از کجا بفهمیم پمپ آب سوخته ؟

هزینه نصب کامل پمپ آب در تهران چنده  ؟

علت زود خراب شدن پمپ

علایم خرابی پمپ آب

 • کم شدن جریان آب در پمپ
 • صدای زیاد پمپ مااند تکان خوردن چند تیله کوچک درون قوطی فلزی
 • داغ شدن پمپ
 • خاموش و روشن شدن پمپ
 • کاهش میزان سرعت پس از شروع به کار

علت زود خراب شدن پمپ آب چیست ؟

قطعی جریان آب به علت خرابی شیر یک طرفه یا آشغال گرفتن سوپاپ شیر یک طرفه :

از جمله علت زود خراب شدن پمپ آب , قطع شدن آب و خشک کار کردن پمپ به دلیل خرابی شیر یک طرفه یا آشغال گرفتن سوپاپ شیر یکطرفه  است , این امر موجب بالا رفتن دمای درون هوزینگ شده و نتیجه آن موجب خرابی مکانیکال سیل , پروانه پمپ آب و اگر کارکرد آن بیش از اندازه باشد موجب سوختگی سیم پیچ پمپ آب می شود .

تنظیم نبودن باد داخل مخزن تخت فشار یا پاره شدن تیپ منبع :

از دیگر عوامل و علت زود خراب شدن پمپ آب تنظیم نبودن باد داخل مخزن تحت فشار یا پاره شدن تیوپ منبع تحت فشار است , برای اینکه از سالم بودن تیوپ مخزن مطمئن شوید سوزن باد مخزن را فشار دهید در صورتی که از سوزن منبع آب خارج شدتیوپ داخل مخزن سوراخ است  و در صورتی که از سوزن مخزن باد خارج شدتیوپ سالم است .

گیرپاژ کردن پمپ :

از دیگر عوامل و علت زود خراب شدن پمپ آب گیرپاژ کردن پمپ آب بوده که به دلایل مختلفی از جمله نرسیدن سیال به داخل پمپ , نرسیدن سیال به داخل هوزینگ و خرابی بلبرینگ , ایجاد رسوب در داخل هوزینگ به دلیل کارکرد طولانی پمپ آب و وجود شن و ماسه در داخل سیال که پروانه و چرخش موتور پمپ آب گیر می کنند رخ می دهد .

خراب شدن خازن :

خازن استارتر نقش مهمی برای پمپ های آب تکفاز دارنداگر این خازن بر روی پمپ های آب نصب نباشند یا خراب شده باشند پمپ آب هنگام شروع کار فعالیتی نداشته و تنها ایجاد سر و صدا می کنند , نکته قابل توجه این است که خازن ها از اقلام مصرفی یک پمپ آب محسوب شده و با گذر زمان آسیب می بینند به طور کلی عمر هر خازن حدود 3 سال است و اگر پمپ خانگی در معرض گرما و حرارت باشد عمر خازن نیز به شدت کاهش می یابد .

هزینه تعمیر و اجرت نصب منبع انبساط چنده  ؟

خراب شدن کلید اتوماتیک و ست کنترل :

ست کنترل یا کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب وسیله ای است که برای کنترل و تنظیم فشار آب در کنار سیستم پمپ آب مورد استفاده قرار میگیرد کلید کنترل یا قطع می شود یا عملکرد آن با اختلال مواجه می شود که در هر دو حالت پمپ آب تحت فشار قرار میگیرد و علایم خرابی آن نیز شامل مواردی از جمله , بالارفتن دمای آب پس از باز کردن شیر , لرزش پمپ به دلیل فشار بالا , نشتی پمپ به دلیل عمل نکردن کلید اتوماتیک و بالا رفتن فشار پشت آببندی , افت فشار به علت عمل نکردن به موقع اتومات پمپ و هوا گرفتن پمپ به دلیل فشار پمپ به آببندی و پمپاژ هوا پشت واشر , اورینگ و.. است .

خرابی دو فاز از سه فاز ( برای موتورهای سه فاز ) :

هر سه فاز برای تکمیل مدار در یک موتور القایی سه فاز نیاز است و جایی که برای تولید یک میدان مغناطیسی دوار یک گشتاور یکنواخت مورد نیاز است هنگامی که تنها یک فاز به موور القایی سه فاز وصل شود اتفاقی نمی افتد در این صورت انتظار سوختن یا آسیب دیدن موتور نمی رود , در صورتی که موتور در حال کار باشد بلافاصله متوقف می شود و اگر متوقف شود موتور اصلا روشن نمی شود و به طور خلاصه مدار در صورت خرابی دوفاز از سه فاز ناقص است .

نشتی در سیستم لوله کشی :

در صورتی که در سیستم لوله کشی نشتی وجود داشته باشد موجب کاهش فشار می شود و پمپ آب برای اینکه فشار مورد نیاز خود را تأمین نماید مداوم و بدون وقفه کار می کند و خاموش نمی شود به علاوه در صورت عدم نصب شیر یک طرفه و تنظیم نشدن کلید اتوماتیک مکانیکی پمپ خاموش نشده و به شکل مداوم کار می کند .

از کجا بفهمیم پمپ آب سوخته ؟

در این صورت پمپ به شکل پی در پی خاموش می شودو در صورتی که کلید اتوماتیک پمپ به درستی تنظیم نشده باشد پمپ خاموش و روشن شدن پی پی هایی را شت سر گذاشته تا به سوختگی آن منجر شود .

شرکت تعمیرکار سیار پمپ آب

1 نظر در “علت زود خراب شدن پمپ آب چیست ؟

 1. جواد فرهان گفت:

  پمپ پنتاکس خریدم از دیجی کالا فهمیدم چینی است پمپ کار می‌کنه ولی اب پمپاژ نمیشود تعمیر کار میگه اب راه گریز داره پمپ مونده رو دستم چه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *