مقالات پمپ آب

علت خراب شدن ست کنترل چیست ؟

علت خراب شدن ست کنترل

علت خراب شدن ست کنترل چیست ؟

ست کنترل یا کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب قطعه ای الکترونیکی بوده که برای اتوماتیک کردن پمپ آب خانگی و دیگر انواع پمپ آب و نیز کنترل فشار کاربرد دارد ؛ داخل کلید اتوماتیک دیجیتال یک فلوسوئیچ قرار داشته که جریان آب آن را فعال می کند و باعث عملکرد کلید می شود ؛ اجزای تشکیل دهنده ست کنترل پمپ آب شامل شیر یکطرفه , دیافراگم , گیج فشار , کابل برق , درپوش پلاستیکی در قسمت جلو و عقب , بدنه پلاستیکی و پیچ تنظیم فشار می باشد در صورتی که هر یک از این قطعات خراب شود و باید تعمیر یا تعویض شود ؛ علت خراب شدن ست کنترل می تواند عوامل مختلفی باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم . شرکت روبی پمپ با سرویسکار سیار تعمیر و نصب پمپ و منبع انبساط در خدمت شماست . برای مشاوره و رزرو با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • نحوه عملکرد ست کنترل
 • علایم خرابی ست کنترل
 • علت خراب شدن ست کنترل و نحوه تعمیر آن
 • راهنمای خرید بهترین ست کنترل پمپ آب

هزینه نصب  پمپ آب نیم اسب چنده ؟

علت خراب شدن ست کنترل

نحوه عملکرد ست کنترل

با باز شدن شیر آب ست کنترل پمپ نیز فعال می شود و هر موقع که شیر بسته شود پمپ را می بندد در صورتی که پمپ مصرفی سانتریفیوژ باشد ست کنترل مناسب توانی برابر با 1.5 اسب بخار دارد , ست کنترل ها برخردار از مقاومت بالایی بوده و در مناطق مختلف کشور اعم از مناطق گرم مانند جنوب , مناطق مرطوب شمالی می توان از آنها در ساختمان خود استفاده نمود .

علایم خرابی ست کنترل

 • یکسره شدن پمپ آب
 • کار نکردن پمپ آب
 • وارد شدن فشار روی پمپ و خراب شدن پروانه پمپ آب
 • بالارفتن دمای پمپ و بیشتر شدن خطر سوختن موتور
 • پارگی تیوب به دلیل وارد شدن فشار به منبع انبساط
 • پارگی کاسه نمد و نشتی آب

علت خراب شدن ست کنترل و نحوه تعمیر آن

خرابی برد الکترونیکی :

از جمله اجزای ست کنترل برد الکترونیکی بوده و از مهم ترین علت خراب شدن ست کنترل , خراب شدن برد است که دلیل ان نیز اتصالات برقی می باشد هنگام بروز هر نوع مشکل در رابطه با برد الکترونیکی ابتدا اتصالات برقی را بررسی کنید از دیگر عوامل که موجب سوختن این قطعه می شود نفوذ آب به قسمت برد ست کنترل است در صورت خرابی برد اگر باید به تعمیر این قطعه اقدام نمود اگر قابل تعمیر نباشد باید که تعویض شود

آسیب دیدن شیر یکطرفه :

از دیگر عوامل و علت خراب شدن ست کنترل مرتبط به شیر یکطرفه است , از اصلی ترین دلایل خرابی شیر یکطرفه دارای رسوب و املاح بودن شیر آب می باشد از انجا که این شیرها از جنس های مختلف برنج , پلاستیک و.. ساخته می شوند امکان آسیب دیدن آنها نیز وجود دارد ؛ برای رفع این مشکل شیر یکطرفه برنجی را انتخاب کنید که کیفیت بهتری دارد به علاوه برای عدم ورود رسوبات به شیر در قسمت دهانه شیر صافی قرار دهید .

هزینه تعمیر دیافراگم منبع انساط چنده  ؟

قطعی کابل برق :

اگر کابل دچار قطعی باشد اتصالات برقرار نمی شود و ست کنترل کار نمی کند برای رفع این مشکل باید کابل یا دوشاخه را تعویض نمود .

تجمع رسوبات در پمپ :

معمولا آبی که به پمپ وارد می شود دارای املاح و رسوبات است ؛ این رسوبات کم کم در پمپ انباشته می شوند و اگر پاکسازی نشوند علاوه بر پمپ ست کنترل نیز خراب می شود با سرویس منظم ست کنترل و پمپ آب از ایجاد این مشکل پیشگیری کنید .

معیوب شدن گیج فشار :

در صورتی که مانومتر عملکرد درستی نداشته باشد و فشار را به درستی نشان ندهد احتمالا خود مانومتر خراب است و احتمال بسیار کم این است که می تواند از دلایل خراب شدن ست کنترل باشد .

ضربه خوردن بدنه پلاستیکی کنترل :

ممکن است با ضربه خوردن بدنه پلاستیکی و درپوش های جلو و عقب ست کنترل , دیافراگم یا کلگی ست آسیب ببیند ؛ قرار دادن ست کنترل در مکانی دو از حرارت یا نور خورشید مانع از آسیب دیدن بدنه و دیگر اجزای ست می شود .

خراب بودن پیچ تنظیم فشار :

فشار آب با پیچ تنظیم فشار کنترل  که پشت دستگاه قرار دارد , تنظیم می شود در صورتی که آب به درون ست نفوذ کند و خارج نشود توسط همین پیچ تنظیم فشار آب خارج می شود اما اگر آب به درون ست نفوذ کند ؛ ست کنترل نیز خراب می شود در این صورت باید پیچ ست کنترل را تنظیم نمایید .

خراب شدن دیافراگم :

اگر دیافراگم فرسوده یا سوراخ شود هوای درون ست کنترل کم شده و نمی تواند فشار را تنظیم کند در نتیجه فشار آب پایین آمده و ست کنترل کار نمی کند برای رفع این مشکل دیافراگم را تعویض کنید .

راهنمای خرید بهترین ست کنترل پمپ آب

 • تطابق اندازه دهانه ست کنترل با پمپ ( انواع ست کنترل ها دارای دهانه ورودی و خروجی نیم اینچ , 1 اینچ , 1.5 و 2 اینچ هستند .
 • ست کنترل قابل تنظیم بخرید نه ساده
 • توجه به حداکثر فشار و آمپر
 • تناسب بین ست کنترل و توان پمپ آب خانگی
 • توجه به تناسب ست کنترل با درجه حرارت آب
نصاب پمپ آب در تهران بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *