مشکلات فنی پمپ

علت گیرپاژ کردن پمپ آب

علت گیرپاژ کردن پمپ

علت گیرپاژ کردن پمپ آب

یکی از بدترین مشکلات فنی پمپ آب گیرپاژ کردن پمپ است که به دلیل قفل شدن دو قطعه شافت و پرانه پمپ با بدنه به وجود می آید . اصطلاح گیرپاژ کردن در واقع به گیر کردن یا قفل کردن مکانیکی دو قعه عنوان داده میشود  . در یک پدیده گیرپاژ  بیشترین خسارات و آسیب را قبعاتی میبینند که مستقیما با سیستم در حال گردش در تماس هستند . بر خلاف باور خیلی از ما که تصور میکنیم گیرپاژ کردن پمپ ناگهانی به وجود می آید و علائم خاصی از قبل بروز نمیدهد پمپ آب از طرق مختلف به ما این هشدار را میدهد که با خطر گیرپاژ روبرو هستیم . مدت ها قبل از بروز این مشکل علائم و نشانه هایی همراه با سر و صدای عجیب در پمپ هستند که ما را از خطر گیرپاژ کردن پمپ باخبر میسازد . در این برگه ما به 3  علت گیرپاژ کردن پمپ آب میپردازیم که شامل دلیل میباشد . این گزینه های تجربیات تعمیرکار سیار پمپ روبی پمپ  بوده  و بهتر است شما نیز آن را مطالعه نمایید .

دنبال نصاب پمپ آب میگردی ؟!

دلیل گیرپاژ کردن پمپ آب

پمپ آب سانتریفیوژ را ما برای الگو توضیح میدهیم چرا که اکنون بیشترین پمپ مورد استفاده در ساختمان ها است . اگر شما نیز متوجه شدید پمپ گیرپاژ کرده و نمیچرخد و استارد زدن های مکرر بر آن تاثیری ندارد بدانید علت گیرپاژ کردن پمپ آب را بدانید و تعمیر را به تعمیرکار پمپ بسپارید چرا که این مشکل فنی پمپ آب مشکلی تخصصی است  و مستقیما با محفظه داخل محفظه پمپ سر و کار دارد :

 • نقص فنی در بلبرینگ پمپ
 • نقص فنی در پروانه پمپ آب
 • نقص فنی در شافت الکتروموتور
تعویض بلبرینگ پمپ آب در محل

خرابی بلبرینگ علت گیرپاژ کردن پمپ آب

دو بلبرینگ در پمپهای آب خانگی معمولا سر و ته شافت الکتروموتور نصب میشوند تا وظیفه کنترل  و تعادل شافت ، افزایش سرعت ، خنثی کردن فشارهای وارده و بالا بردن عمر قطعات را بر عهده دارند . حال ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که موجب خراب شدن پمپ و در نتیجه بلبرینگ علت گیرپاژ کردن پمپ آب شود  . این مشکلات در دو حالت رخ میدهند . یکی حالت طبیعی که با تمام شدن عمر مفید بلبرینگ  و کاسه نمد رخ میدهد و مورد دوم ایجاد اختلال در استانداردهای نصب وراه اندازی و مراقبت از سیستم آبرسانی ساختمان است . دلیل شکستن بلبرینگ پمپ عبارتند از :

 • خشک شدن بلبرینگ به دلیل پاره شدن کاسه نمد
 • خشک شدن بلبرینگ به صورت طبیعی با سوختن گریس
 • گریسکاری بلبرینگ  با گریس بی کیفیت
 • فشار زیاد به بلبرینگ   و نافرم شدن کنس خارجی و در نهایت کنس داخلی و ایجاد خطر گیرپاژ پمپ

خرابی پروانه پمپ علت گیرپاژ کردن

پروانه پمپ آب قطعه ای ایست که نیروی گریز از مرکز تولید شده الکتروموتور را به نیروی چرخشی تبدیل میکند و آب را با فشار بالایی پمپاژ میکند  . گاها پروانه با مشکلات فنی مواجه میشود و از موقعیت خود خارج شده و با تکیه گاه قفل میشود و ئر نهایت دلیل بر گیرپاژ کردن پمپ  آب میشود . خطراتی که پروانه را تهدید میکند عبارتند از :

 • فرسوده شدن پروانه پمپ به طور طبیعی در دریافت ضربات بالای آب
 • بی آب ماندن پمپ  به صورت مکرر که موجب افزایش دما در دفعات شده و پروانه تابیده میشود
 • شکستن پروانه در سیر پدیده کاویتاسیون پمپ یا برخورد با املاح آب  یا تابیده شده شافت و یا خورد شدن بلبرینگ

تایده شدن شافت علت گیرپاژ کردن پمپ آب

شافت پمپ  یک میلگرد استیل با سختی بالا و روکش کروم سخت است که نیروی مکانیکی الکتروموتور را دریافت کرده و به پروانه پمپ انتقال میدهد . شافت نیروی مکانیکی را به نیروی چرخش تبدیل میکند و مسیر پمپاژ پروانه را آماده مینماید  . شافت پمپ ممکن است به چند دلیل تابیده شود و کلی سیتسم چرخشی پمپ اعم از بلبرینگ پمپ ، پوسته پمپ و پروانه و همچنین موتور پمپ  را به خطر بیندازد . از این رو اگر دنبال علت گیرپاژ کردن پمپ آب میگردید بدانید که شافت پمپ به اندازه بلبرینگ و پروانه  در گیرپاژ کردن پمپ دخیل باشد . علل تابیده شدن شافت عبارتند از :

 • خاموش و روشن شدن مکرر پمپ که افزایش دمای به همراه دارد
 • شکستن پروانه که  در هر چرخش ، شافت را درگیر میکند
 • خورد شدن بلبرینگ گه موجب فرار کردن شافت از محور استاندارد میشود
 • نامناسب بودن محل نصل پمپ که موجب ایجاد ارتعاش و در نتیجه تابیدگی شافت و گیرپاژ پمپ میشود

 رفع گیرپاژ پمپ با 3 نکته مراقبی از پمپ

پس از اینکه دانستیم علت گیرپاژ کردن پمپ آب خانگی چیست باید به فکر چاره ای جهت پیشگیری از این نقص فنی پر هزینه باشیم . شما با چند نکته ساده و کاربردی میتوانید  پرستار پمپ آب ساختمان باشید

 • هر 3 ماه یکبار بلبرینگ پمپ را به سرویسکار سیار پمپ بسپارید تا گریس کاری شود
 • هنگامی که قطع و وصل شدن مکرر آب شهری مشاهده شد پمپ را کاملا خاموش کنید
 • در صورت هر گونه زوزه کشیدن پمپ موارد را رایگان با مشاور فنی پمپ روبی پمپ در میان بگذارید
 • محل نصب پمپ را هر از گاهی چک کنید که ارتعاشی در پمپ ایجاد نکرده باشد

3 نظر در “علت گیرپاژ کردن پمپ آب

 1. ناشناس گفت:

  با سلام پمپ جتی پنتاکس یک اینچ من گاها گیر میکنه پروانه میچرخونم با دست راه میفته بلبرینگ و پروانه عوض کردم بهتر شد ولی خوب نشد
  از کجا متوجه شوم شافت تاب برداشته؟

  1. مونا گفت:

   خازن رو عوض کن
   ***********

   1. فردین گفت:

    سلام من پمپ آب خونگیم کار نمیکنه باید پروانش بچرخونم کار بیفته خازن رو هم عوض کردم درست نش ؟ علت چیه به نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *